Prijaté faktúry a kontrolný výkaz: ktoré sa uvádzajú a ktoré sa neuvádzajú vôbec

Faktúry prijaté od dodávateľov sa v kontrolnom výkaze uvádzajú v 3 častiach, resp. 3 rôznych oddieloch časti B. V každom z nich sa uvádzajú prijaté faktúry rôzneho druhu a s rôznym režimom DPH, resp. rôznym režimom fakturácie. V niektorých prípadoch sa totiž uvádzajú aj faktúry, pri ktorých firma právo na odpočítanie nemá, inokedy sa takéto faktúry bez práva na odpočítanie neuvádzajú vôbec. Ako je to podrobnejšie?

Časť B.1

V tejto časti sa uvádzajú všetky prijaté faktúry aj v prípade, ak daná firma-platiteľ DPH nemá nárok na odpočítanie DPH. Teda uvedie sa DPH vypočítaná samozdanením (stĺpec 5) a v samostatnom stĺpci 7 aj DPH, ktorú si daná firma môže odpočítať. Výška odpočítavanej DPH sa samozrejme môže rovnať DPH z prijatej služby/nadobudnutého tovaru (ak má firma právo na odpočítanie v plnej sume), môže byť však aj rozdielna (ak vstupnú DPH upravuje firma koeficientom pre pomerné odpočítaniealebo nulová (ak ju nemôže odpočítať vôbec). Pre kontrolu samozdanenia sa však uvádzajú všetky faktúry – tj predovšetkým faktúry od zahraničných dodávateľov (nadobudnutie tovaru alebo prijatie služby s miestom dodania v SR), príp. faktúry od slovenských dodávateľov za niektoré špecifické druhy tovaru podliehajúce samozdaneniu (integrované obvody, mobilné telefóny, kovy a poľnohospodárske plodiny).

Časť B.2

V tejto časti sa faktúry uvádzajú iba v prípade, ak firma nárok na odpočítanie DPH má. Faktúry za vstupy nakúpené od dodávateľov, z ktorých si DPH odpočítať nemôže – napr. preto, že dodávku nepoužil na svoje obchody zdaňované dépéháčkou – neuvádza vôbec. Neuvádza tu napr. faktúru od slovenského dodávateľa za nákup kávovaru do firmy – v prípade kúpy tovarov na účely pohostenia firma právo na odpočítanie nemá.

Časť B.3

V časti B.3 sa uvádzajú iba zjednodušené doklady, pri ktorých firma nárok na odpočítanie DPH má. Iné nie. DPH na vstupe sa zároveň uvádza v 2 stĺpcoch – v jednom (stĺpec 2) celková DPH z prijatých dokladov, v druhom (stĺpec 3) iba DPH, na ktorej odpočítanie má firma právo. Môže ísť napríklad o nákup pohonných hmôt v prípade firiem, ktoré si uplatňujú paušál – v stĺpcoch 1 a 2 uvedie firma základ DPH + DPH zo všetkých bločkov/nákupov, v stĺpci 3 iba DPH vo výške 80%.

(Článok je voľne prerozprávaný úryvok z eBooku “Ako na daňové priznanie k DPH – ľudskou rečou”)

Stiahni si 10 +2 tipov, ako zvládnuť daňové priznanie k DPH ako profík

Áno, chcem minikurz ZDARMA!

alebo preskoč rovno na profi návody:

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s online a IT podnikateľmi či tvorcami obsahu.

Vložiť komentár

Share This