ľudskou rečou

Nákup služby z EÚ znamená registráciu, služba z tretích krajín sa samozdaňuje bez registrácie

Keď v praxi poctivo zaplatíte DPH zo služby, ktorú ste kúpili od dodávateľa z krajiny mimo EÚ, môže vám občas daňový úrad zaslať list, v ktorom vás upozorňuje, že ste sa zabudli registrovať. Konkrétne sa čosi podobné stalo jednej mojej čitateľke. Podobný príbeh sa stal pred časom aj mne: volala mi pani z daňového úradu, že prečo sme ako neplatitelia DPH vlastne daňové priznanie podávali. Tak ako je to naozaj?

Nákup služby z EÚ

Podnikateľ-neplatiteľ DPH, ktorý príjme – tj nakúpi – službu od dodávateľa so sídlom v EÚ, sa vo väčšine prípadov dostáva možno prvýkrát do styku s DPH. V takomto prípade je teda povinný:

  • registrovať sa pred týmto nákupom a to podľa § 7a zákona o DPH. Môže sa samozrejme zaregistrovať hneď ako plnohodnotný” platiteľ DPH a – naopak – ak už registrovaný je, druhýkrát sa už registrovať nemusí
  • samozdaňovať každú nakúpenú službu od dodávateľa z EÚ. Tj podať daňové priznanie k DPH za mesiac, v ktorom službu nakúpil (áno, za každý mesiac), prepočítať sumu nákupu ako základ DPH na slovenskú menu EUR, vypočítať si slovenskú DPH a túto zaplatiť. Bez možnosti odpočítania. Podrobný postup tu.
  • samozdaňovať každú nakúpenú službu od dodávateľa z krajiny mimo EÚ, teda tretej krajiny. Úplne rovnakým spôsobom, ako nákup z EÚ.

Pozor, samozdaňujú sa len služby s miestom dodania v SR. Ide o väčšinu služieb nakupovaných od podnikateľských subjektov. Služby, ktorých miesto dodania sa nachádza v krajine dodávateľa (napr. ubytovacie služby) zdaňuje dodávateľ.

Nákup služby z krajiny mimo EÚ

Podnikateľ-neplatiteľ DPH, ktorý nakúpi službu od dodávateľa so sídlom mimo EÚ je povinný iba samozdaňovať každú nakúpenú službu. Rovnako prostredníctvom podaného daňového priznania k DPH za daný kalendárny mesiac.

Službou v oboch prípadoch býva často všetko nehmotné. Teda aj rôzne internetové služby, akými sú DropBox, MailChimp, Evernote či nákupy šablón a tém pre WordPress.

No a v čom je rozdiel?

Pred prvým nákupom služby od dodávateľa z EÚ je slovenský odberateľ povinný sa registrovať.
Pred ani po nákupe služby od dodávateľa z krajiny mimo EÚ slovenský odberateľ nie je povinný sa registrovať. Samozdaňovať však áno.

Občas sa to pletie aj zamestnancom daňového úradu. Nedivím sa však – dokonale ovládať či len pochopiť slovenské či európske daňové predpisy je často nad hranice ľudskej prirodzenosti.

Tip: dôležitým je správne uviesť postavenie osoby podávajúcej daňové priznanie na samotnom tlačive daňového priznania k DPH. Podrobnejšie o týchto situáciách píšem v mojom eBooku“Podnikateľ registrovaný pre DPH podľa § 7a zákona o DPH – ako na to, ľudskou rečou”.

Prečítaj si aj: DPH: Keď daňový úrad firmu nechce alebo nevie správne zaregistrovať. Čo s tým?

 

8 Responses to Nákup služby z EÚ znamená registráciu, služba z tretích krajín sa samozdaňuje bez registrácie

  1. Zial byrokracia v EU je nieco otrasne. Ak vytvorim nejaku webovu aplikaciu a chcem ju poskytovat globalne, tak nam EU hadze pekne polena pod nohy. Ziadny maly zivnostnik totiz takuto sluzbu nebude odoberat prave kvoli tomu, ze by sa musel registrovat a zabijat cas vykazovanim formularov, namiesto pracovania. Radsej zoberie rovnaku sluzbu od konkurencie, ktora ma zastupenie v danej krajine. Ludia, co toto navrhuju ziju pravdepodobne vo svojom vlastnom svete, ktory s tym realnym nema nic spolocne.

    • Súhlasím. Z toho “biznis” hľadiska je to naozaj nezmysel a poleno pod nohy. A to je vzhľadom na rozsah EÚ pravidiel ešte len špička ľadovca…:) Bohužiaľ, krajiny chcú dane a EÚ práve z dôvodu existencie EÚ vymyslela spôsob, ako cezhraničné dodávky zdaňovať. Záťaž pre podnikateľské prostredie ju nezaujíma:(

    • Alebo kúpi a nedá si to do nákladov, aby sa vyhol byrokracii. Nechápem prečo platiť daň, keď nakupujem od neplatcu (či už v EU alebo mimo). Kúpiť to od slovenského neplatcu, nemám to s DPH. Takto tieto veci kupujem ako súkromná osoba. Naposledy mi už dodávateľ mimo EU vyhodil FA aj s DPH, asi by bol nárok na odpočet, ale komu sa to chce riešiť? Až vtedy som začala tieto veci zisťovať podrobnejšie, pretože ma ani nenapadlo, že by takéto niečo mohlo platiť. Všetko šlo z nákladov von.

  2. Dobry den,

    ako szco, neplatca, neregistrovany podla 7a chcem kupit software od firmy Adobe so sidlom v Irsku. Cena je cca 2250€ s tym ze v nakupnom formulari mam moznost uviest VAT a cena bude ukratena o Irsku dph. Rozumiem tomu spravne ze sa mam najprv registrovat podla 7a a potom vlozit svoje IC DPH do kolonky VAT a kupit to tymto sposobom?

    Dakujem

    • Dobry den,

      asi som spravil chybicku ale chcem sa opytat pre istotu … som registrovany pod 7a) a nakupoval som tovar z UK, ale nevedel som ze to mam nakupit bez DPH a DPH zaplatit tu. Kupil som to spolu s DPH teda DPH som zaplatil v UK. Mozem si to aj tak vlozit ako vydavok v podnikani do danoveho priznania?

      • Urobili ste dobre: ak ste dodávateľovi z UK neoznámili svoje IČ DPH, vyfakturoval Vám tovar za cenu vrátane britskej DPH správne a Vy si celú vynaloženú sumu môžete dať do nákladov. Iná vec sú služby a rôzne nehmotné výkony (napr. softvér): tie by Vám mali vyfakturovať bez DPH a DPH zaplatíte v SR (uvedené sa týka iba služieb s miestom dodania v SR – kam v praxi spadá väčšina služieb).

Pridaj komentár