ľudskou rečou

Oprava základu DPH (dobropis + ťarchopis) – kedy sa vystavuje a kedy nie

Oprava základu DPH – teda vystavenie dobropisu, resp. ťarchopisu a ich uvedenie v daňovom priznaní k DPH – býva jednou zo zložitejších tém pravidiel pre DPH. Základnou otázkou je, kedy vlastne k oprave dochádza – a je teda potrebné vystaviť dobropis/ťarchopis vrátane správneho uvedenia do daňového priznania – a kedy nie a postupujeme iným spôsobom.

Oprava základu DPH sa vystavuje:

 • ak platiteľ DPH dodá tovar či službu a dodatočne – niekedy po tejto dodávke – zníži alebo zvýši cenu
 • napr. z dôvodu reklamácie
 • ak odberateľ vráti tovar – buď celé množstvo alebo iba časť
 • ak dodávateľ dodatočne poskytne zľavu za už dodaný a zaplatený tovar

Oprava základu DPH sa uvádza v daňovom priznaní za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k oprave. Napr. pôvodná dodávka sa uskutočnila v júli 2013 a oprava v auguste 2013 – oprava sa teda uvedie do daňového priznania za august 2013. Daňové priznanie za júl 2013 sa ponechá v pôvodnom stave, nepodáva sa dodatočné daňové priznanie.

Oprava základu DPH sa nevystavuje:

 • ak sa opravuje pôvodné plnenie z dôvodu chyby (v množstve, sadzbe, uplatnení DPH). V tomto prípade sa vystaví opravná faktúra s dátumom pôvodnej faktúry a podáva sa dodatočné priznanie za to isté zdaňovacie obdobie, v ktorom dodávateľ uskutočnil chybnú dodávku. Aj v prípade, ak sa tak stalo o niekoľko mesiacov neskôr.
 • ak pri základnej dodávke poskytne dodávateľ odberateľovi zľavu – ide stále o jeden a ten istý obchod. Dodávateľ vyfakturuje dodávku za cenu zníženú o zľavu – táto je vlastne jedinou cenou na jednej jedinej faktúre.
 • ak dodávateľ dodatočne poskytne zľavu za už dodaný a zaplatený tovar a obe strany sa dohodnú, že základ DPH sa opravovať nebude. V tom prípade dodávateľ neopravuje pôvodný základ dane, neopravuje ani DPH a nevystavuje ani “dépéháčkový” dobropis. Vystaví iba faktúru/dobropis na danú zľavu bez DPH – teda faktúru, ktorá nevstupuje do daňového priznania k DPH.

Viac o dodatočných zľavách za skoršiu úhradu na oboch stranách obchodu: Ako opraviť základ dane: zníženie základu DPH opravnou faktúrou a bez opravnej faktúry

Druhou otázkou je, ako uviesť vystavený, resp. prijatý dobropis/ťarchopis do daňového priznania k DPH – do ktorých riadkov a s akými znamienkami. Postup sa líši od toho, či ide o dobropis prijatý alebo vydaný a či ide o partnera zo SR alebo partnera z EÚ. O orientačné vysvetlenie základných pravidiel som sa pokúsil v eBooku “Ako na daňové priznanie k DPH – ľudskou rečou”.

 

5 Responses to Oprava základu DPH (dobropis + ťarchopis) – kedy sa vystavuje a kedy nie

 1. vyborne stranky, len by som chcel upozornit ze pokial viem dobre (je mozne ze sa mylim) pojem dobropis uz neexistuje. Namiesto toho uz niekolko rokov existuje vyraz opravna faktura.

  • Správnym výrazom zo zákona o DPH je “oprava základu dane”, resp. “doklad o oprave základu dane”. Preto sú výrazy “dobropis” + “ťarchopis” v nadpise v zátvorke :)

 2. Aký má byť správne uvedený dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia resp.dátum dodania na doklade o oprave základu dane, ak sa jedná o zrušenie alebo vrátenie celého alebo časti zdaniteľného plnenia.

  • podstatný je dátum vystavenia, tj deň, kedy bol doklad o oprave vystavený. V závislosti od tohto dátumu sa doklad uvádza v daňovom priznaní k DPH a rovnako aj v kontrolnom výkaze.

 3. Dobrý deň, prosím o rad, kam uviesť dobropis ktorý vystavuje SK platca DPH platcovi DPH do členského štátu EU? V ktorom riadku daňového priznania DPH sa to objaví? Ďakujem pekne

Pridaj komentár