ľudskou rečou

Pracovná cesta v zahraničí, cestovné náhrady a pohonné hmoty: dá sa DPH odpočítať?

Kontaktoval ma podnikateľ z Bratislavy, či si môže odpočítať DPH z nákupu pohonných hmôt do automobilu natankovaných a kúpených v Rakúsku – vraj je to tam lacnejšie a ak nebude problém, bude tam tankovať pravidelne. V rovnaký týždeň som zas riešil prípad, kedy podnikateľ natankoval čosi počas pracovnej cesty v Českej republike. Kedy sa DPH zo zahraničného nákupu odpočítať dá, kedy nedá a kedy je potrebné žiadať o vrátenie?

Situácia 1: odpočítanie/vrátenie DPH a pracovná cesta

Zamestnanec slovenskej firmy uskutočnil pracovnú cestu firemným automobilom. V Českej republike strávil pár dní, čosi minul na ubytovanie a stravovanie a jedenkrát natankoval v Prahe. Môže si firma-platiteľ DPH odpočítať DPH z tohto bločka?

 1. Ak bol tovar/služba dodaný zamestnancovi, zamestnanec žiada o preplatenie cestovných náhrad svojho zamestnávateľa. Firma-zamestnávateľ mu cestovné náhrady preplatí a celú sumu si dá do nákladov. Keďže tovar/služba nebola fakturovaná priamo zamestnávateľovi, DPH z takýchto nákupov si firma odpočítať nemôže.
 2. Ak bol tovar/služba dodaná priamo firme, základ DPH z faktúry si firma dá do nákladov a DPH si môže buď odpočítať v slovenskom daňovom priznaní alebo žiadať o vrátenie z danej krajiny EÚ (v prípade zahraničnej pracovnej cesty). Ak bol teda pracovná cesta uskutočnená v SR, DPH fakturovanú dodávateľom si môže odpočítať. Ak išlo do pracovnú cestu do zahraničia, môže požiadať o vrátenie zaplatenej DPH na základe podmienok danej krajiny a prostredníctvom žiadosti na portáli Finančnej správy. Pravidlá a postup: Vrátenie DPH z Českej republiky (či z inej krajiny EÚ): postup

Príkladom môže byť napr. faktúra za ubytovanie, ktorú hotel fakturuje za cenu vrátane DPH priamo firme. A to aj v prípade ubytovania v Česku:  ide o totiž o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť, miestom dodania takejto služby je krajina, v ktorej sa nehnuteľnosť fyzicky nachádza a DPH teda fakturuje zahraničný dodávateľ. Iným príkladom môže byť nákup pohonných hmôt na základe bločka, na ktorom je vyčíslená DPH.

Tankovanie do firemného automobilu je teda službou dodanou firme – základ DPH z bločka si firma uplatní v nákladoch a o vrátenie DPH môže požiadať Českú republiku. A to prostredníctvom portálu finančnej správy – pre kompletizáciu žiadosti však nestačí podpísanie elektronickou značkou (resp. identifikátorom), ale je potrebné použiť elektronický podpis.

Ak by zamestnanec tankoval do svojho súkromného automobilu použitého na pracovnú cestu, DPH by nebolo možné ani odpočítať ani vrátiť a firma by mu len preplatila cestovné náhrady v plnej sume.

Uvedené pravidlo vyplýva z rozsudkov Súdneho dvora EÚ C-338/98 a C-165/86, čerpal som z článku Zdenky Jablonkovej v časopise DPH v praxi 7/2012.

Podrobnejšie: 

Bloček so zahraničnou DPH: čo s ním? (Odpočítanie DPH vs. vrátenie DPH)

Faktúra z Českej republiky za cenu vrátane DPH: čo s ňou?

 

Situácia 2: odpočítanie/vrátenie DPH a tankovanie v zahraničí

Podnikateľ sa rozhodol tankovať v Rakúsku – pohonné hmoty natankuje do firemného automobilu a použije ich na dodávky svojich služieb slovenským klientom dodaných na území SR. Podľa stanoviska z Finančnej správy má 2 možnosti:

 1. ak pohonné hmoty použije na dodávky v Rakúsku, môže žiadať o vrátenie DPH z bločkov na základe rakúskych pravidiel a prostredníctvom žiadosti na portáli Finančnej správy.
 2. ak pohonné hmoty použije na dodávky s miestom dodania v SR, uskutoční tzv. nadobudnutie tovaru. Pohonné hmoty by mal teda nakupovať bez DPH a tovar samozdaniť v SR vrátane odpočítania DPH – vo väčšine prípadov tak DPH neplatí a nakupuje len za cenu bez DPH. Čo je v praxi možné len na základe plnohodnotnej faktúry za cenu bez DPH, pred vystavením ktorej oznámi slovenský odberateľ svoje slovenské IČ DPH zahraničnému dodávateľovi.

Podrobnejšie:

Nadobudnutie tovaru z EÚ – uvádzanie v daňovom priznaní k DPH a v kontrolnom výkaze
Nákup tovaru z EÚ: DPH platí odberateľ (nadobudnutie tovaru) 

Či je kóšer pravidelne nakupovať v zahraničí tovar, ktorý je k dispozícii v SR, som sa od Finančnej správy nedozvedel – akurát som kdesi čítal názor, že dlhodobé nakupovanie v zahraničí za cenu vrátane DPH príliš obhájiteľné nie je, keďže nákup tovaru z EÚ by sa mal prioritne samozdaňovať. Nedozvedel som sa ani to, či je preprava pohonných hmôt priamo v nádrží automobilu do SR nadobudnutím tovaru – podmienky pre nadobudnutie môžu byť splnené, no podľa metodičky Finančnej správy sú pohonné hmoty prepravované v nádrži predsa len spotrebovávané v Rakúsku, takže o nadobudnutie nejde. Išlo by oň iba v prípade, ak by podnikateľ nakúpil benzín v kanistrách a prepravil ich do SR – čo sa síce opäť dá, ale neviem o tom, že by samoobslužné stanice mohli vyjednávať o podmienkach fakturácie “s – bez DPH”.

V každom prípade však platí: DPH zo zahraničných nákupov, o ktorej vrátenie slovenský platiteľ DPH požiadať môže (keďže spĺňa podmienky daného štátu), no neurobí to, nie je daňový výdavkom.

Ak máš s podobnou témou praktickú skúsenosť alebo vecný názor, neváhaj sa o ne podeliť v komentároch.
Ak sa Ti článok zdal užitočný, zdieľaj ho ďalej.

 

→  Kúpiť Ebook o DPH!

 

9 Responses to Pracovná cesta v zahraničí, cestovné náhrady a pohonné hmoty: dá sa DPH odpočítať?

 1. článok je veľmi dobrý, na otázky je jednoznačná odpoveď
  chcem sa opýtať,ako je to s odpočtom DPH pri vyúčtovaním cestovných lístkov, parkovného, úhrady školenia cez ERP a pod. Ďakujem a prajem veľa dobrých nápadov

  • Platí to, čo bolo spomenuté v článku: tj ak dané výdavky vynaložil zamestnanec a firma mu to “preplatí” formou cestovných náhrad, DPH je neodpočítateľná. Ak sú doklady na firmy (teda mimo cestovných náhrad) a ide o vstupy nakúpené za účelom výstupov podliehajúcich DPH, nárok na odpočítanie je.

 2. som zivnostnik a vyuzivam sukromne auto aj na podnikanie, momentalne vyuzivam pausalne nahrady 0,183 € na km + cena teoreticky spotrebovanych phm, ako to funguje ak
  by som bol platcom DPH, mozem si pri kupe takychto PHM odpocitat DPH?
  do pausalnych nahrad na km by sa potom pocitala cena za phm bez DPH?
  Dakujem

  • Nedávno som o tomto komunikoval s Finančnou správou a podľa nich áno: “podstatné je preukázanie použitia tovaru (PHL) na účely podnikania s daňou na výstupe v súlade s § 49 až § 51 zákona o DPH”.
   Inak v tomto prípade sa do prepočtu použije cena bez DPH.

   • dakujem za rychlu odpoved, som rad, ze sa to tak da. Uz si len musim rozmysliet ci auto prepisat na firemny majetok a uplatnovat si vratenie iba z 80% ceny a nemusim robit cestovne vykazy a preukazovat cestu. Alebo to nechat ako teraz a vyuzivat pausalne nahrady spolu s cestovnymi vykazmi. Pekny den

 3. Dobrý deň, a ja mám jednu konkrétnu otázku. Kombinácia súkromné auto a benzín vykazovaný knihou jázd, teda cestovné príkazy – pri tejto kombinácii je právo na odpočet dane z bločkov z nákupu benzínu. A detto z ubytovania napríklad? Lebo našla som článok v jednom časopise – a tam povedali, že na to nárok nie je…a inde v inom vydavateľstve bolo povedané, že pokiaľ to bolo využívané na pocnikania, dôvod na neodpočítavanai výdavkov nevidia, že DPH je uplatniteľná. Potrebovala by som nejaké jednoznačné odkazy na §.

  • Ubytovanie aj benzín závisí od formy vyúčtovania: ak ide o SZČO – čiže benzín aj ubytovanie kupuje ako jedna fyzická osoba na svoje meno – právo na odpočítanie má (akurát na faktúre za ubytovanie by malo byť IČ DPH). Ak však ide napr. o eseročku a jej zamestnanca, tak možnosť odpočítania DPH závisí od toho, na koho je doklad (o ubytovaní) vystavený: ak na firmu, právo na odpočítanie je (§ 49 ods. 2 zákona o DPH), ak na zamestnanca, tak nie (veď ten nie je platiteľom).

Pridaj komentár