Pracovná cesta v zahraničí, cestovné náhrady a pohonné hmoty: dá sa DPH odpočítať?

Kontaktoval ma podnikateľ z Bratislavy, či si môže odpočítať DPH z nákupu pohonných hmôt do automobilu natankovaných a kúpených v Rakúsku – vraj je to tam lacnejšie a ak nebude problém, bude tam tankovať pravidelne. V rovnaký týždeň som zas riešil prípad, kedy podnikateľ natankoval čosi počas pracovnej cesty v Českej republike. Kedy sa DPH zo zahraničného nákupu odpočítať dá, kedy nedá a kedy je potrebné žiadať o vrátenie?

Situácia 1: odpočítanie/vrátenie DPH a pracovná cesta

Zamestnanec slovenskej firmy uskutočnil pracovnú cestu firemným automobilom. V Českej republike strávil pár dní, čosi minul na ubytovanie a stravovanie a jedenkrát natankoval v Prahe. Môže si firma-platiteľ DPH odpočítať DPH z tohto bločka?

  1. Ak bol tovar/služba dodaný zamestnancovi, zamestnanec žiada o preplatenie cestovných náhrad svojho zamestnávateľa. Firma-zamestnávateľ mu cestovné náhrady preplatí a celú sumu si dá do nákladov. Keďže tovar/služba nebola fakturovaná priamo zamestnávateľovi, DPH z takýchto nákupov si firma odpočítať nemôže.
  2. Ak bol tovar/služba dodaná priamo firme, základ DPH z faktúry si firma dá do nákladov a DPH si môže buď odpočítať v slovenskom daňovom priznaní k DPH alebo žiadať o vrátenie z danej krajiny EÚ (v prípade zahraničnej pracovnej cesty). Ak bol teda pracovná cesta uskutočnená v SR, DPH fakturovanú dodávateľom si môže odpočítať. Ak išlo do pracovnú cestu do zahraničia, môže požiadať o vrátenie zaplatenej DPH na základe podmienok danej krajiny a prostredníctvom žiadosti na portáli Finančnej správy. Je to trochu zložitejšie – požiadať o refundáciu nie je možné v prípade každej jednej DPHčky, jednoducho zaplatenej v zahraničí . Pravidlá a postup: Vrátenie DPH z Českej republiky (či z inej krajiny EÚ): postup

Príkladom môže byť napr. faktúra za ubytovanie, ktorú hotel fakturuje za cenu vrátane DPH priamo firme. A to aj v prípade ubytovania v Česku:  ide o totiž o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť, miestom dodania takejto služby je krajina, v ktorej sa nehnuteľnosť fyzicky nachádza a DPH teda fakturuje zahraničný dodávateľ. Iným príkladom môže byť nákup pohonných hmôt na základe bločka, na ktorom je vyčíslená DPH.

Tankovanie do firemného automobilu je teda nakúpeným tovarom – základ DPH z bločka si firma uplatní v nákladoch a o vrátenie DPH môže požiadať Českú republiku. A to prostredníctvom portálu finančnej správy.

Ak by zamestnanec tankoval do svojho súkromného automobilu použitého na pracovnú cestu, DPH by nebolo možné ani odpočítať ani vrátiť a firma by mu len preplatila cestovné náhrady v plnej sume.

Uvedené pravidlo vyplýva z rozsudkov Súdneho dvora EÚ C-338/98 a C-165/86, čerpal som z článku Zdenky Jablonkovej v časopise DPH v praxi 7/2012.

Podrobnejšie: 

Bloček so zahraničnou DPH: čo s ním? (Odpočítanie DPH vs. vrátenie DPH)

Faktúra z Českej republiky za cenu vrátane DPH: čo s ňou?

Situácia 2: odpočítanie/vrátenie DPH a tankovanie v zahraničí

Podnikateľ sa rozhodol tankovať v Rakúsku – pohonné hmoty natankuje do firemného automobilu a použije ich na dodávky svojich služieb slovenským klientom dodaných na území SR. Podľa stanoviska z Finančnej správy má 2 možnosti:

  1. ak pohonné hmoty použije na dodávky v Rakúsku, môže žiadať o vrátenie DPH z bločkov na základe rakúskych pravidiel a prostredníctvom žiadosti na portáli Finančnej správy.
  2. ak pohonné hmoty použije na dodávky s miestom dodania v SR, uskutoční tzv. nadobudnutie tovaru. Pohonné hmoty by mal teda nakupovať bez DPH a tovar samozdaniť v SR vrátane odpočítania DPH – vo väčšine prípadov tak DPH neplatí a nakupuje len za cenu bez DPH. Čo je v praxi možné len na základe plnohodnotnej faktúry za cenu bez DPH, pred vystavením ktorej oznámi slovenský odberateľ svoje slovenské IČ DPH zahraničnému dodávateľovi.

Podrobnejšie:

Nadobudnutie tovaru z EÚ – uvádzanie v daňovom priznaní k DPH a v kontrolnom výkaze
Nákup tovaru z EÚ: DPH platí odberateľ (nadobudnutie tovaru) 

Či je kóšer pravidelne nakupovať v zahraničí tovar, ktorý je k dispozícii v SR, som sa od Finančnej správy nedozvedel – akurát som kdesi čítal názor, že dlhodobé nakupovanie v zahraničí za cenu vrátane DPH príliš obhájiteľné nie je, keďže nákup tovaru z EÚ by sa mal prioritne samozdaňovať. Nedozvedel som sa ani to, či je preprava pohonných hmôt priamo v nádrží automobilu do SR nadobudnutím tovaru – podmienky pre nadobudnutie môžu byť splnené, no podľa metodičky Finančnej správy sú pohonné hmoty prepravované v nádrži predsa len spotrebovávané v Rakúsku, takže o nadobudnutie nejde. Išlo by oň iba v prípade, ak by podnikateľ nakúpil benzín v kanistrách a prepravil ich do SR – čo sa síce opäť dá, ale neviem o tom, že by samoobslužné stanice mohli vyjednávať o podmienkach fakturácie “s – bez DPH”.

V každom prípade však platí: DPH zo zahraničných nákupov, o ktorej vrátenie slovenský platiteľ DPH požiadať môže (keďže spĺňa podmienky daného štátu), no neurobí to, nie je daňovým výdavkom.

Ak máš s podobnou témou praktickú skúsenosť alebo vecný názor, neváhaj sa o ne podeliť v komentároch.

Ak sa Ti článok zdal užitočný, zdieľaj ho ďalej.

Stiahni si 10 +2 tipov, ako zvládnuť daňové priznanie k DPH ako profík

Áno, chcem minikurz ZDARMA!

alebo preskoč rovno na profi návody:

Ilustračné foto by Andrea Piacquadio from Pexels

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s online a IT podnikateľmi či tvorcami obsahu.

Share This